Web sitesi hata mesajları (HTTP hata iletileri)

HTTP hataları, bir web sayfasını görüntüleme girişimi sırasında bir sorunla karşılaşılırsa, bir web sitesi tarafından web tarayıcınıza gönderilir. Web sayfası görüntülenemezse, Internettarayıcınız, web sitesi tarafından gönderilen gerçek hata sayfası veya Internet Tarayıcısı’nda oluşturulan bir basit hata iletisi görüntüler. En genel hataların bazılarını ve bunlara yol açan sorunların nasıl çözüleceğine ilişkin fikirleri aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki tablo, Internet Explorer'ın görüntüleyeceği en genel HTTP hatalarını listeler. HTTP protokolleri, hata kodları, nedenleri hakkında daha fazla bilgi için, W3C 'un World Wide Web Consortium ilgili sayfasına bakabilirsiniz. (Not: Bu sayfadaki içerik İngilizce‘dir.)


HTTP hata iletisi

Anlamı

Web sayfası bulunamıyor (HTTP 400)

Internet Explorer web sunucusuna bağlanabiliyor, ancak web adresindeki (URL) bir sorun nedeniyle web sayfası bulunamıyor. Bu hata iletisi genellikle web sitesinin adresi hatalı yazıldığı için görüntülenir. Adresin doğru olduğundan emin olun ve tekrar deneyin.

Web sitesi bu web sayfasını görüntülemeyi reddetti (HTTP 403)

Internet Explorer, web sitesine bağlanabiliyor, ancak Internet Explorer, web sayfasını görüntülemek için izne sahip değil. Bu durum, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir; aşağıda bazı en genel nedenleri bulabilirsiniz:

Web sitesinin yöneticisi sayfayı görüntülemeniz için size izin vermelidir veya web sunucusu genel web sayfası isteklerini kabul etmiyordur. Bu web sitesi erişiminiz olması gereken bir siteyse, web sitesinin yöneticisiyle bağlantı kurun.

Görüntülemeye çalıştığınız web sayfası bir alışveriş sepeti veya arama motoru gibi bir program tarafından oluşturulmuş bir sayfadır ve sunucu üzerinde programın bulunduğu klasör web sitesinin yöneticisi tarafından düzgün yapılandırılmamıştır.

Temel bir web adresi (örneğin, www.ornek.com) yazmışsınızdır, ancak web sitesinde varsayılan bir web sayfası (index.htm veya default.html gibi) bulunmuyordur. Ayrıca, web sitesi bir web klasöründeki dosyaları görüntülemenizi sağlayan dizin listelemesine izin vermiyor olabilir.

Web sayfası bulunamıyor (HTTP 404)

Internet Explorer, web sitesine bağlanabiliyor, ancak web sayfası bulunamıyor. Bu hatanın nedeni bazı durumlarda web sayfasının geçici olarak kullanılamaması (bu durumda daha sonra yeniden deneyebilirsiniz) veya web sayfasının silinmiş olmasıdır.

Web sitesi sayfayı görüntüleyemiyor (HTTP 405)

Internet Explorer, web sitesine bağlanabiliyor, ancak web sayfası içeriği bilgisayarınıza karşıdan yüklenemedi. Bu sorun genellikle, web sayfasının programlanma biçiminden kaynaklanır.

Internet Explorer bu web sayfası biçimini okuyamıyor (HTTP 406)

Internet Explorer, web sitesinden bilgileri alabiliyor, ancak bilgiler Internet Explorer'ın görüntüleyemeyeceği bir biçimde.

Web sitesi web sayfasını görüntülemek için çok meşgul

(HTTP 408 veya 409)

Sunucunun web sayfasını görüntülemesi çok uzun sürdü veya aynı sayfayı isteyen çok sayıda kişi var. Daha sonra tekrar deneyin.

Web sayfası artık yok

(HTTP 410)

Internet Explorer, web sitesine bağlanabiliyor, ancak web sayfası bulunamıyor. HTTP 404 hatasından farklı olarak, bu hata kalıcıdır ve web sitesinin yöneticisi tarafından etkinleştirilmiştir. Bazı durumlarda sınırlı süreli teklifler veya promosyon bilgileri için kullanılır.

Web sitesi sayfayı görüntüleyemiyor

(HTTP 500)

Ziyaret ettiğiniz web sitesinde, web sayfasının görüntülenmesini engelleyen bir sunucu sorunu var. Web sitesi bakımından veya komut dosyası kullanan etkileşimli web sitelerindeki bir programlama hatasından kaynaklanır.

Web sitesi web sayfasını görüntüleyemiyor

(HTTP 501 veya 505)

Hata 501 (HTTP 501 - Uygulanmadı), ziyaret ettiğiniz web sitesinin tarayıcınızın istediği içeriği görüntüleyecek şekilde ayarlanmadığını gösterir. Örneğin tarayıcı, video uzantısı (.AVI) olan bir dosyayı istiyor, ancak web sitesine bir HTML sayfasını aradığını bildiriyordur.

Hata 500 (HTTP 505 - Sürüm Desteklenmiyor), tarayıcınızın web sayfasını istemek için kullandığı HTTP protokolünün sürümünün (HTTP/1.1 en yaygın olanıdır) web sitesi tarafından desteklenmediğini gösterir.Geri Dön