Sorun Adımları Kaydedicisi nedir ve nasıl kullanılır?

Bir Microsoft Windows aracıdır ve Windows 7 den önceki sürümlerde bulunmaz.

Windows 10 ve Windows 8.1 ’de “Adım Kaydedici”, Windows 7 ’de “Sorun Adımları Kaydedicisi” olarak adlandırılır.

Bu program, sorun oluştuğu sırada izlediğiniz adımları kaydederek, bilgisayarınızda sorun gidermenize yardımcı olan bir araçtır.

Bir sorunu yeniden oluşturmak için; sorun oluştuğu sırada izlediğiniz adımları tekrarlayıp bu adımları kaydetmeniz gerekir.

Daha sonra yapılması gereken şey, kaydettiğiniz dosyayı, sorununuzla ilgili olarak size yardımcı olan kişi veya gruba göndermektir.

Sorun Adımları Kaydedicisi 'ni bilgisayarda uyguladığınız adımları, tıklattığınız yerleri ve bunların bir açıklamasını (metin olarak) ve ekranın her

tıklatma sırasındaki görüntüsünü de ekleyerek, otomatik olarak kaydetmek için kullanabilirsiniz. Bu adımları, bir kez kaydettikten sonra,

bir destek uzmanı veya bilgisayar sorununuza yardım edecek olan kimse tarafından kullanılabilecek bir dosyaya kaydedebilirsiniz.

Not: Bilgisayarınızda adım kaydederken, yazdıklarınız kaydedilmez. Yazdıklarınız çözmeye çalıştığınız sorunu yeniden oluşturmanın önemli bir parçası ise; sorunun nerede oluşmakta olduğunu vurgulamak için yorum özelliğini kullanın.

Bazı programlar, örneğin tam ekran bir oyun, düzgün kaydedilemeyebilir veya bir destek uzmanına yararlı ayrıntılar sağlamayabilir.

Bilgisayarınızda adım kaydedip bunları dosyaya kaydetme

1. Sorun Adımları Kaydedicisi 'ni açmak için;

Başlat düğmesine tıklayın veya WIN + R ile Çalıştır 'ı açın.

Arama/Çalıştır kutusuna "sorunu" yazın, "Sorunu yeniden oluşturmak için adımları kaydet" seçeneğine tıklayın veya

Arama/Çalıştır kutusuna "psr" yada "C:\Windows\System32\psr.exe" yazıp Enter 'a basın.

2. Kaydetmeye Başla 'yı tıklatın. Bilgisayarınızda sorunu yeniden oluşturmak için gerekli adımları uygulayın. Kaydı istediğiniz anda duraklatıp sonra yeniden başlatabilirsiniz.

3. Kaydetmeyi Durdur 'u tıklatın.

4. Kaydet iletişim kutusunda, dosya için bir ad yazın, sonra Kaydet 'i tıklatın (dosya, DOSYA.ZIP şeklinde kaydedilir).

Kaydettiğiniz adımların kaydını görüntülemek için, az önce kaydettiğiniz zip dosyasını açın, sonra dosyayı çift tıklatın. Belge tarayıcınızda açılır.

Sorun adımlarını e‑posta ile gönderme

Bir .zip dosyasını kaydettikten sonra, yardım aşağı okunu http://localhost/wordpress/wp-content/uploads/2018/07/word-image.pngtıklatın, sonra E‑posta alıcısına gönder 'i tıklatın. Bu, varsayılan e‑posta programınızda, en son kaydettiğiniz dosya iliştirilmiş olarak bir e‑posta iletisi açar.

Not: Bir dosya kaydetmedikçe E‑postaya gönder alıcı seçeneğini tıklatamazsınız.

Sorun adımlarına notlar iliştirme

1. Sorun Adımları Kaydedicisi 'ni açmak için;

Başlat düğmesine tıklayın veya WIN + R ile Çalıştır 'ı açın. Arama/Çalıştır kutusuna "sorunu" yazın, "Sorunu yeniden oluşturmak için adımları kaydet" seçeneğine tıklayın veya Arama/Çalıştır kutusuna "psr" yada "C:\Windows\System32\psr.exe" yazıp Enter 'a basın.

2. Kaydetmeye Başla 'yı tıklatın.

3. Bir yorum eklediğinizde, Yorum ekle 'yi tıklatın.

4. Ekranın, üzerinde yorum yapmak istediğiniz kısmını vurgulamak için farenizi kullanın, Sorunu Vurgulayın ve Yorum kutusuna metninizi yazın, sonra Tamam'ı tıklatın.

5. Kaydetmeyi Durdur 'u tıklatın.

6. Farklı kaydet iletişim kutusunda, dosya için bir ad yazıp, ardından Kaydet 'i tıklatın.

Kaydettiğiniz adımların kaydını görüntülemek için, az önce kaydettiğiniz .ZIP dosyasını açın, sonra dosyayı çift tıklatın. Belge tarayıcınızda açılır.

Ayarları yapma

Sorun Adımları Kaydedicisi için ayarları belirlediğinizde, bunlar yalnızca geçerli oturum için kaydedilir. Sorun Adımları Kaydedicisi 'ni kapatıp yeniden açtıktan sonra, normal ayarlara geri dönülür.

1. Sorun Adımları Kaydedicisi 'ni açmak için;

Başlat düğmesine tıklayın veya WIN + R ile Çalıştır 'ı açın. Arama/Çalıştır kutusuna "sorunu" yazın, "Sorunu yeniden oluşturmak için adımları kaydet" seçeneğine tıklayın veya Arama/Çalıştır kutusuna "psr" yada "C:\Windows\System32\psr.exe" yazıp Enter 'a basın.

2. Yardım aşağı okunu tıklatın, sonra Ayarlar 'ı tıklatın.

3. Sorun Adımları Kaydedicisi 'nin aşağıdaki ayarlarını değiştirebilirsiniz:

Çıktı Konumu. Kayıt işleminden sonra dosyanın kaydedilip kaydedilmeyeceğinin size sorulmasını istemiyorsanız, varsayılan çıkış dosyası adını ayarlamak için Gözat düğmesini tıklatın.

Ekran yakalamayı etkinleştir. Tıklatma bilgisinin yanı sıra ekran görüntülerini yakalamak istemiyorsanız, Hayır'ı seçin. Kişisel bilgilerinizi, örneğin banka hesap özetinizi içeren bir programın ekran görüntülerini alıyorsanız ve bu ekran görüntülerini bir başkası ile paylaşıyorsanız, bunu göz önüne almak isteyebilirsiniz.

Depolanacak son ekran görüntülerinin sayısı. Varsayılan 25 ekran görüntüsü olmakla birlikte, ekran görüntülerinin sayısını artırabilir veya azaltabilirsiniz. Sorun Adımları Kaydedicisi yalnızca varsayılan sayıda ekran görüntüsünü kaydeder. Örneğin bir kayıt sırasında 30 ekran görüntüsü aldıysanız ancak varsayılan olarak yalnızca 25 ekran görüntüsü alabiliyorsanız, ilk beş ekran görüntüsünü yitirirsiniz. Bu durumda, varsayılan ekran görüntüsü sayısını artırmanız gerekir.Geri Dön