Yazıcı sürücülerini yedekleme ve başka bir bilgisayara geri yükleme

Eski bilgisayarınızı yenisi ile değiştirirken; eski bilgisayarınızdaki yazıcı sürücülerini yedeklemenizi ve yeni bilgisayarınıza geri yüklemenizi sağlayan bir yardımcı program olduğunu biliyor muydunuz?

“Microsoft Print Migrator” isimli bu yardımcı program, aslında yazıcı sunucularındaki yazıcıları yedeklemek için tasarlanmıştır ama masaüstü bilgisayarlarda da çalışmaktadır. Ayrıca, kurulum gerektirmeyen bir uygulama olduğu için, bir flash sürücüden veya bir klasörden çalıştırıla bilmekte olup; yeni bilgisayar kurarken zaman kazandıracak ve aynı zamanda yazıcı sürücülerini yedeklemenizi sağlayacaktır.

 Adım 1: Microsoft Print Migrator yardımcı programını indirin.

Print Migrator yardımcı programını indirmek için Microsoft Print Migrator linkini kullanabilirsiniz. İndirdiğiniz program dosyasını bir flash belleğe kaydedin. Ayrıca bu yardımcı program hakkında detaylı bilgi veren “Print Management Guide - Microsoft Print Migrator 3.1 Summary” (Yazdırma Yönetimi Kılavuzu - Microsoft Print Migrator 3.1 özet) başlığını taşıyan İngilizce makaleyi inceleyebilirsiniz.


Adım 2: Programı “Yönetici Olarak” Çalıştırın ve “Actions” Menüsünden “Backup” ı seçin

Ms Print Migrator
          1 

Oluşturulacak CAB dosyasının kaydedileceği klasör olarak; program dosyasını kaydettiğiniz flash belleği seçin ve dosya adını manüel olarak girin. Yedeklemeye başlamak için “Aç” ‘a tıklayın. Bu arada Windows ‘un her klasöre dosya kaydetme izni vermediğini unutmayın.

Ms Print Migrator
          2  

Program penceresinin alt tarafında 2018:08:03 11:56:41 Backup complete. (Yedekleme tamamlandı.)" şeklinde bir ileti yer alıncaya kadar yedeklemenin tamamlanmasını bekleyin. İşlem tamamlandığı zaman “Actions” Menüsünden “Exit” i seçerek programı kapatın.

Ms Print Migrator
          3 

Adım 3: Yedekleme sonunda oluşturulan CAB dosyasını ve indirdiğiniz Microsoft Print Migrator ‘ı (printmig. exe) flash belleğinizi kullanarak diğer bilgisayara kopyalayın. Artık yeni bilgisayarda yazıcıları geri yüklemeye hazırsınız.

Adım 4: Yeni bilgisayarda; programı “Yönetici Olarak” Çalıştırın ve “Actions” Menüsünden “Restore” ı seçin. Yedekleme sonunda oluşturulan CAB dosyasının bulup dosyayı seçin ve “Aç” ‘a tıklayın.

Ms Print Migrator
          4 

Program penceresinin alt tarafında 2018:08:03 12:16:24 Restore complete. (Geri yükleme tamamlandı.)" iletisini görünceye kadar işlemin tamamlanmasını bekleyin. Şimdi yazıcıları yeni bilgisayarınızda kullanmaya başlayabilirsiniz.Geri Dön